Podpora

Pár dobrých rad pro lepení nápisů...

Co potřebujete?

-
středně tvrdou stěrku (nejlépe 3M Gold), v nouzi nejvyšší postačí stará telefonní karta
-
saponátový roztok, cca 1 polévková lžíce Jaru (Puru, Prilu apod.) na litr vody
-
mechanický rozprašovač
-
rovnou podložku o velikosti nápisu nebo grafiky
-
měkkou tužku a metr
-
v neposlední řadě také trpělivost a nějaký ten čas (nepřímo úměrný vzhledem k Vaší zručnosti)
-
pokud lepíte venku, také přiměřené počasí a teplotu (min. 15°)

 

RASKA

Tak a dáme se do toho...

Plán bitvy aneb stručný postup :
 
-
rozdělení (v případě nutnosti) motivu
-
rozměření
-
sejmutí podkladového papíru
-
přestříkání saponátovým roztokem
-
usazení
-
vyhlazení
-
sušení
-
sejmutí přenášecího média
-
omytí
-
další bod už není, pokud jste dodrželi postup, patrně máte hotovo! Gratuluji!
   
Těd trochu podrobněji:
 

rozdělení motivu - pokud si nejste jisti, že nalepíte nápis nebo grafiku najednou a vcelku, raději si jej rozdělte na několik kusů. Například motiv, který má bý uprostřed vystřihněte zvlášť, strany se potom dorovnají vhledem k němu snadněji, než se snažit centrovat celý nápis na polepovanou plochu. Obzvlášť to platí pro karoserie aut a úplně nejvíc pro čelní a zadní skla při lepení zevnitř. Pravidlo č. 1 - čím členitější plocha tím více kusů potřebujete, tedy samozřejmě pokud to lze!!!

 
  rozměřit nebo odhadnout? Záleží jen na Vás na co se cítíte, leckdy to "od oka" vypadá lépe, hlavně když jsou na polepované ploše (autě) sbíhavé linie nebo prolisy a vy rozměříte přesnou rovinu. Pak je výsledek vetšinou zcela neuspokojivý. Zkuste si usadit motiv "nasucho". Získáte tek alespoň částečný dojem, jak bude po nalepení působit. Pravidlo č. 2 - vždy to bude vypadat lépe, než se Vám v této fázi zdá.
 
  snímání od podkladového papíru provádějte vždy tahem za podkladový papír, ne za přenášecí papír s motivem, a to velmi opatrně . Někdy je přilnavost motivu k podkladu jen o málo menší než přilnavost přenášecího média k motivu. Obzvlášť to platí pro přenášecí fólie, ty mají ale zase jiné výhody jako třeba dokonalou průhlednost apod..Snažte se proto zachovávat co nejostřejší úhel snímání a podle potřeby motiv OPATRNĚ přimačkávat na přenášecí médium.
 
  přestříkejte přenášecí papír saponátovým roztokem ze strany motivu. Trochu také poprašte polepovanou plochu. Čím více vody, tím se lépe pracuje ale déle to schne - na druhou stranu - méně vody znamená nutnost rychlé práce. Tady pomůže jen praxe. POZOR - nikdy nenamáčejte celý nápis - nosný papír tím ztratí tvar a přiděláte si spoustu práce navíc.
 
  usaďte motiv na předem vyznačené značky, nebo podle předchozího vyzkoušení. Pokud motiv nepřimáčknete, můžete s ním chvíli dle libosti posouvat ale jakmile se ale po chvilce přichytí, nemůžete už jej sejmout i kdyby to šlo poměrně lehce. Může se stát, že se utrhne lepící vrstva. Vyfoukání horkovzdušnou pistolí (v případě prostorových ohybů) raději nechte na odbornících.
 
 

vyhlaďte důkladně motiv stěrkou, od středu motivu ke krajům a odstraňte všechny bubliny.

 
  šušení - závisí na množství použité vody, přenášecím médiu (papír, fólie, perforovaná fólie atp.), materiálu polepované plochy, povrchové úpravě. Nejdéle schne motiv na přenášecí fólii a lepený na sklo.
 
  pro snímání přenášecího média platí stejné zásady jako pro snímání podkladového papíru
   

v případě skládání více barev znovu od začátku jinak omýt vlažnou vodou a je hotovo. Pokud se ale chystáte nějak vaší novou grafiku ihned namáhat, například se vydat s vozem na cesty, pak tedy nechte motiv po odstranění přenášecího média ještě proschnout alespoň 40 min. (podle počasí a teploty možná ještě déle, pokud se venkovní teplota pohybuje kolem 10° C a méně, doporučuji 3-6 hod.

 

V případě, že všechno proběhlo v pořádku a nápis, grafika či něco jiného, s čím jste se v předchozích chvílích potýkali, je na svém místě, Pak Vám gratuluji a přeji hodně radosti z Vašeho díla a také parády.

Krásný a úspěšný den přeje

Na  domovskou stránku www.rg.cz

zpět